Tipy na cestování

Dachstein se nachází v Rakouských Alpách. Ideální podmínky jsou tu především pro lyžaře. Lyžařské sezóny jsou dlouhé.

Štrbské pleso je nejnavštěvovanějším tatranským jezerem a  je nejvýše položenou osadou Slovenska.

Azorské ostrovy představují nádherné místo  v portugaslkém souostroví na které směřují mnozí turisté.

Tipy na dovolenou

Každoročně do střediska Kitzbühel, které se nachází v Rakousku směřuje mnoho turistů.

Zell am See je menší lázeňská obec, která se nachází v Rakousku, konkrétně nedaleko Salzburgu.

Lyžování v Rakousku je oblíbeným cílem mnoha lyžařů.Najdete tu mnoho kvalitních lyžařských svahů.

Jak se dostat do Donoval?


Lyžařské středisko Donovaly je turistům dobře přístupné. Můžete se sem dostat autem, autobusem, vlakem i letadlem. Pojďme si více povědět o jednotlivých dopravních prostředcích.

Automobilová doprava

Středisko Park SnowDonovaly se rozprostírá po obou stranách státní silnice E77. Tato silnice spojuje severní a jižní Slovensko.
Bez problémů se sem dostanete automobilem. Motoristé potěší fakt, že parkování v Donovalech je zdarma.
Do Donoval se dostanete z Čech snadno. Pojedete-li sem z Brna, máte několik možností. Nejkratší cesta je přes Uherské Hradiště, Starý Hrozenkov, Trenčín, Prievidza, Zvolen, Banskou Bystrici. Vzdálenost do Donoval je z Brna 540 km a z Plzně 626 km.

 

Letní dovolená v Donovalech

Donovaly nejsou jen oblíbeným cílem turistům v zimě. Mnoho aktivit tu na vás čeká i v létě. Pojďme si je přiblížit.

Pěší turistika

Donovaly se nacházejí na rozhraní dvou národních parků (Nízké Tatry a Velká Fatra). Díky tomu se stala obec turistickým centrem, které je vhodné jako výchozí bod pro mnohé pěší výlety.
Můžete se tu napojit na turistické značky, které vás povedou až na hřebeny zdejších pohoří. Je tu krásné prostředí a mnoho atrakcí v okolí. Jde o jedno z nejznámějších turistických středisek na Slovensku.

Z Donoval se můžete vydat různé místa, např. do sedla Velký Šturec, do LiptovskéhoRevúce, do Staré Hory, ale také je tu možnost různých okruhů přes Zvolen, Korytnicakúpele, Žarnovku, Jelenskou sklu atd. Pěkné jsou trasy, které prochází PR Štrosy a Kozí hřbet.
Chcete se během výletu dozvědět zajímavé informace? Zvolte si trasu z Donoval do Šachtičky a Sasů. Je tu nainstalovaná naučná stezka s osmnácti tabulemi týkajících se živočišstva, rostlinstva, lesního společenství a technických památek.
Nyní si popíšeme blíže alespoň tři významné turistické trasy v okolí Donoval:

 

Cykloturistika

Červená Skala - Vernár

Jde o středně náročnou trasu mající 23 km. Je vhodná pro silniční, crossové i horské kolo. Trasa vede po státnících silnicích a silnicích třetí třídy. Budete začínat v lokalitě Červená Skala a dále se pokračuje přes lokality Šumiac, Telgárt, sedlo Besník, Pusté pole a končit budete ve Vernár. Pěknou podívanou vám poskytne Šumiacký kras. Během cesty také můžete odbočit na Dobšinskou ĹadovouJaskyni. Určitě stojí za prohlídku.

 

Fun aréna

V Donovalech najdete také letní adrenalinové centru Fun arénu Donovaly. Můžete si tu užít mnoho legrace, adrenalinu a příjemných zážitků. Z konkrétních činností tu na vás čeká:

Bobová dráha

Bobovou dráhu najdete v údolní stanici lanovky TELEMIX Nová hoĺa. Vznikla tu v letech 2008.
Bobová dráha představuje tobogán, ve kterém jezdíte pomocí speciálních vozíků. Na vozíku můžete jet maximálně ve dvou. Jde o velmi adrenalinovou záležitost. Čeká tu na vás sedm skoku a jedenáct zatáček. Při jízdě dosahuje rychlosti až 45 km/h. Dráha je dlouhá 900 metrů.
Bobovou dráhu si můžete užít i vzimě. Je vybavená vyhříváním tobogánu po celé její délce.

 

Ubytování v Donovalech

Donovaly jsou často vyhledávaným místem slovenských turistů, ale i návštěvníků z okolních zemí. Tomu je středisko přizpůsobená, takže tu najdete mnohé ubytovací možnosti.

Hotely

V Donovalech najdete hotely různých kategorií, které jsou označené hvězdičkami. Od toho se odvíjejí i jejich ceny.
Chcete-li si dopřát maximální luxus, který vám nabízí nejen kompletní jídelní servis, hotelový bar, perfektně vybavený pokoj, ale i mnohé další služby, volte čtyřhvězdičkové pokoje. Pětihvědičkové hotely v Donovalech nenajdete. Ze čtyřhvězdičkových jsou to Residence hotel a Hotel Galileo. Oba hotely najdete v centru Donoval.
Oblíbený je také tříhvědičkový hotel Športhotel. Z dvouhvězdičkových hotelů si jmenujme např. Hotel Dnovaly, který se nachází 1,8 km od hlavní cesty mezi Banskou Bystricí a Ružomberkem přímo pod vrchem Nové Hole. Lokalitou je Magura.