Úvod Národní parky

Národní parky

Donovaly leží na středu dvou Slovenských národních parků. Jsou jimi:

Národní park Nízké Tatry

Národní park Nízké Tatry (NAPANT) leží ve středním Slovensku mezi údolími řek Váh a Hron. Rozkládá se na ploše 728 km2. Jde o největší národní park na Slovensku. Zasahuje tyto kraje: Banskobystřický, Žilinský a Prešovský.
Jde o oblíbené místo turistického ruchu. Má totiž svým návštěvníkům co nabídnout. Nejvíce ho vyhledávají pěší turisté a horolezci, ale také je tu možnost pro mnoho dalších sportovních aktivit. Zajímavé jsou i zdejší veřejně zpřístupněné jeskyně. Jsou jimi především Demänovskájaskyňa Slobody, Demänovskáľadovájaskyňa, Bystrá, Važeckájaskyňa a Jeskyně mrtvých netopýrů.

Nejvyššími a nejnavštěvovanějšími pohořími Nízkých Tater jsouĎumbier, Chopok a Kráĺovahoĺa. Poskytujímnoho pěkných výhledů do okolí. Zdejší trasy jsourůzně náročné. Většinu z nich zvládnete i bez speciální přípravy.
Oblíbené jsou také turistické cesty na Trangošku (1120 m), Halašovu jamu (1450 m), Kosodrevinu (1500 m), atd.

Velká Fatra

Národní park Velká Fatra je mezi turisty rovněž velmi oblíbený. Pro pěší výlety tu je mnoho příležitostí. Pěstuje se tu turistika různé náročnosti.
Národní park Velká Fatra leží především v jižní části Žilinského kraje a také v Banskobystrickém kraji. Národní park zabírá skoro celé území Velké Fatry.
Rozkládá se na ploše 606,1 km2 a vznikl roku 2002.
Je významným zdrojem pitné vody. Ze zdejších hornin převládá žula, břidlice a vápenec. Zajímavá je především osada Vlkolinec, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
Na území národního parku Velká Fatra najdete mnoho národních přírodních rezervací (Borišov, Kornietová, Madačov, Padva...), přírodních rezervacích (HarmaneckýHlbokýjarok, Korbeĺka, Rojkovské rašelinisko...), národní přírodní památku Perlová jaskyňa, přírodní památky (Vlčiaskala, Rojkovskátravertíova kopa, Matejkovsky kamenný prúd...) a chráněné areály (Dekretovporast, Krásno, Revúca...).


Diskuse (11 komentářů)

Eliška, (10. 10. 2011 09:23) Reagovat
Tak tyhle národní parky určitě stojí za bližší průzkum. V obou jsem byla a uchvátily mě. Je tu nádherná příroda.
Marek, (26. 01. 2012 18:38) Reagovat
Tak jsou vyhlášený a nejlepší na Slovensku, tak musí stát za to. Já mám rád celý Slovensko. Rád chodím na túry. Škoda, že nemáme takové hory jako naší súsedé.
Mirek, (23. 05. 2012 03:22) Reagovat
Slováci mají nádherné parky. a celkově hory a přírody. Mám rád pěší turistiku. a často tam jezdím na výšlapy. Je tam mnoho nádherných míst, nad kterými se tají dech.
Miriam, (30. 05. 2012 05:03) Reagovat
Také jsme na Slovensku s partnerem často. Je tam krásně a je to cenově dostupná dovolená.
Marťa, (04. 06. 2012 11:46) Reagovat
Vždyť u nás je taky mnoho pěkných míst, kam si člověk může vyrazit do přírody.
Vláďa, (26. 07. 2012 07:32) Reagovat
To jo, ale Tatry nabízejí mnohem více možností, zvlášť když je někdo (třeba jako já) vysazenej na vysokohorskou turistiku.
Johana, (27. 09. 2012 06:14) Reagovat
Také se do Tater vydáváme za vysokohorskou turistikou. Ještě teď si pamatuju, když mě tam přítel vzal poprvé a musela jsem překonávat překážky pomocí řetězů. Tenkrát jsem měla nahnáno, ale celkově jsou Tatry nádherný a nabízejí hodně možností různě obtížných tras.
Heda, (23. 04. 2013 06:41) Reagovat
Já nemám ráda žádnou extrémní vysokohorskou turistiku, ale na příjemné procházky v horách nedám dopustit. Letos bych se také ráda podívala do Tater. Ještě jsem tam nebyla. Chceme tam jet s kamarádkou, ale ještě jsme nic nezamlouvali a ani nevím, kam přesně se vydat. Snad něco vymyslíme. Léto se už blíží.
Jitka, (07. 05. 2013 06:59) Reagovat
Není nad to procházet se v horách. Nejlíp se tak odreaguju. Kromě klasické vysokohorské turistiky mi nevadí ani nějaké lehčí feráty. Ani ale nevím, jestli na Slovensku jsou. S nimi mám zkušenosti hlavně z Rakouska.
Simír, (17. 06. 2013 07:00) Reagovat
Já jedu letos na vysokohorskou turistiku na Slovensko poprvé - vlastně s vysokohorskou turistikou teprve začíná, ale vždycky jsem ráda chodil na různé pěší túry, takže myslím, že mě to bude hodně bavit. Už se nemůžu dočkat.:)
Ema, (22. 07. 2013 05:18) Reagovat
A kam jedete konkrétně? Obecně si myslím, že Slovensko je na začátek vysokohorské turistiky ideální. Samozřejmě jsou tam i těžší trasy, ale když si dobře zvolíte, určitě se vám to bude zamlouvat. doufám, že se také brzy vypravím...
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Donovaly