Úvod Cykloturistika

Cykloturistika

Červená Skala - Vernár

Jde o středně náročnou trasu mající 23 km. Je vhodná pro silniční, crossové i horské kolo. Trasa vede po státnících silnicích a silnicích třetí třídy. Budete začínat v lokalitě Červená Skala a dále se pokračuje přes lokality Šumiac, Telgárt, sedlo Besník, Pusté pole a končit budete ve Vernár. Pěknou podívanou vám poskytne Šumiacký kras. Během cesty také můžete odbočit na Dobšinskou ĹadovouJaskyni. Určitě stojí za prohlídku.

 Donovaly a jeho okolí je oblíbeným místem cyklistů. Najdete tu mnoho pěkných cyklostezek. Navíc příroda je tu krásná, takže se budete moci ze sedla kola kochat těmi nejhezčími výhledy. V okolí Donoval najdete cykloturistické trasy různých náročností. Pojďme si přiblížit alespoň některé.

Litpovský Hrádok - Pribylina - Liptovský Hrádok

Další nenáročnou trasou je 23m cyklostezka, která začíná i končí v Liptovském Hrádku. Pojedete přes lokality Liptovský Peter, Vavrišovo, Prybilina, Hotel Esperanto, Liptovská Kokava, Doválovo.
A co si cestou můžete prohlédnout? Nedaleko hotelu Esperanto se nachází Muzeum liptovské dědiny. Čeká vás také zřícenina hradu ze 14. století a v Doválovo kostel ze 13. století.

Podbanské - Kežmarok - Podtatranská cyklomagistrála

Jste zkušenými a trénovanými turisty? Vydejte se na tuto cyklotrasu. Je vhodná na crossové a horské kolo. Čeká vás 47,5 km. Trasa je součástí Podtatranské magistrály z LiptovskejSielnice do Kežmarku. Těžším úsek je stoupání ke Štrbskému Plesu. Je to však velmi atraktivní místo, které stojí za prohlídku.
Cyklotrasa začíná v Podbanské. Dalšími lokalitami jsou: Štrbské pleso, Tatranská Polianka, Starý Smokovec, Tatranská Lomnica, ve které si můžete prohlédnout Muzeum Tater. Dále budete pokračovat přes Tatranské Matliare aMlynčeky do Kežmarok.

Kolem vodní nádrž Liptovská Mara

Cyklotrasa kolem vodní nádrže Liptovská Mara je středně náročná. Čeká vás 42 km v mírně zvlněném terénu. Začínáte v Liptovském Mikuláši a pokračujete přes tyto lokality: Benice, Galovany, Svatý Kríž, Lazisko, Dúbrava, Ĺubeĺa, Krmeš, Vlachy, Bobrovník, Hliník, Liptovská Sielnica, Liptovský Trnovec a Litpovský Mikuláš.

Janskou dolinou

Středně náročná trasa vás čeká Jánskou dolinou. Jde o trasu dlouhou 25 km. Začíná na státní cestě č. 18 na rozcestí směr Liptovský Hán. Cestou vás čekají tyto lokality: Uhorský Ves, Litpovský Ján, horáreňPred Bystrou, Svidovské sedlo, Kamenolom, Malužiná a horáreňŠkarkétka.

Popradská magistrála Poprad - Biely Potok - Poprad

Jde o středně náročnou cyklotrasu, která má 47 km. Vede po severní a jižní větvi Popradské cyklomagistrály. Vyjíždíte z Popradu a cestou míjíte tyto lokality: Spišská Teplica, Svit, Most přes řeku Mlynica, Chata Lopušná, Nižná Šuňava, Vyšná Šuňava, Biely Potok, Rozcestí u Liptovské Tepličky, Vikartovský Mlýn, Vikartovce, Kravany, Spišské Bystré, Poprad. Trasa se vine údolími řeky Poprad, Lopušná a Černý Váh. Jde o příjemnou cestu.

Z další turistických cest v okolí Donoval si jmenujme Na Královu holu, Donovaly - Bánská Bystrica, Partyzánskou cestou, Liptovská Teplička - KráĺovaHoĺa a Štrba - Vikartovce.


Diskuse (9 komentářů)

Jarda, (16. 08. 2012 08:52) Reagovat
Na kole jezdím rád a jednou jsem už na Slovensku byl. Jsou tam parádní cyklotrasy různé náročnosti. Zaujaly mě teď i ty Donovaly. Rád bych si udělal ještě v září pozdní letní dovolenou. Přes léto nebyl čas. Jen mi to ještě musí projít doma. Myslím, jestli se bude chtít maželce a dětem na dovolenou na kola.
Ivoš, (19. 11. 2012 16:23) Reagovat
Dovolenou v Donovalech na kole doporučuju. Cyklostezky jsou kvalitní a určitě si vyberete z různých náročností. Byli jsme tam s rodinou před dvěma lety.
Monika, (30. 11. 2012 17:51) Reagovat
Já byla zatím na jedné cyklodovolené v Čechách. Byl to záhul. Bojím se, že bych to v oblasti slovenských hor nezvládla...Spíš by mě zajímalo, jestli se dá vyjet někam do ciziny na cyklodovolenou, která bude v oblasti rovin, tedy...já vím, že je takových tras hodně, ale co byste tak doporučili někomu, kdo zase tolik není s kolem srostlý. Díky.
Verča, (22. 01. 2013 12:34) Reagovat
Jsem vášnivá cyklistka a docela mě jízda na kole chybí. Už se těším na jaro. I když po Vánocích, jak bylo pěkné počasí jsem se projet byla a hned bych jela zase, ale ve sněhu fakt ne...:)
Klárča V., (22. 05. 2013 06:37) Reagovat
A kam se chystáte letos na kola. Přemýšlím o nějaké dovolené s koly v cizině, ale tak nějak nevím kam. Zatím jsme byli jen po Čechách, ale chceme zkusit mimo Čechy, ale zase ne moc daleko. Možná to Slovensko by bylo ideální.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Donovaly