Úvod Letní dovolená v Donovalech

Letní dovolená v Donovalech

Donovaly nejsou jen oblíbeným cílem turistům v zimě. Mnoho aktivit tu na vás čeká i v létě. Pojďme si je přiblížit.

Pěší turistika

Donovaly se nacházejí na rozhraní dvou národních parků (Nízké Tatry a Velká Fatra). Díky tomu se stala obec turistickým centrem, které je vhodné jako výchozí bod pro mnohé pěší výlety.
Můžete se tu napojit na turistické značky, které vás povedou až na hřebeny zdejších pohoří. Je tu krásné prostředí a mnoho atrakcí v okolí. Jde o jedno z nejznámějších turistických středisek na Slovensku.

Z Donoval se můžete vydat různé místa, např. do sedla Velký Šturec, do LiptovskéhoRevúce, do Staré Hory, ale také je tu možnost různých okruhů přes Zvolen, Korytnicakúpele, Žarnovku, Jelenskou sklu atd. Pěkné jsou trasy, které prochází PR Štrosy a Kozí hřbet.
Chcete se během výletu dozvědět zajímavé informace? Zvolte si trasu z Donoval do Šachtičky a Sasů. Je tu nainstalovaná naučná stezka s osmnácti tabulemi týkajících se živočišstva, rostlinstva, lesního společenství a technických památek.
Nyní si popíšeme blíže alespoň tři významné turistické trasy v okolí Donoval:


Naučný chodník Donovaly-Šachtička

Tato naučná stezka je středně náročná a je dlouhá 12,6 km. Začnete v Donovalech a půjdete přes lokality Kříž u rozcestí, osadu Bully, Pri javora, Vyhlídku u Hrubého vrchu, Krčahy - Kováčka, Pod Jelenskou skalou, Žiare, Sedlo Horný Šturec až do Šachtičky.
Na trase najdete jedenáct poučných zastávek. Cesta vám bude trvat přibližně 4,5 hodiny.
Během túry si nenechte ujít pěkný výhled na Velkou Fatru. Ten vám umožní Vyhlídka u Hrubého vrchu. Najdete tu panel s panoramatickým zobrazením, takže budete vědět, co si prohlížíte.

Okružní cesta z Královi studňi

Okružní cesta z Královi studňi je středně náročnou trasou, která je dlouhá 16 km. Zvládnete ji za cca 6 hodin volnější chůzí.
Výlet začínáte v Hotelu Kráĺovastudňa v nadmořské výšce 1263 m n. m. Odtud pokračujete přes tyto lokality: Rozcestí, Rozcestí u Kraĺovy studně, Kráĺovastudňa, Pomník před Krížnou, Krížna, Rozcestí pod Krížnou, Liška, Pod Liškou, Chata Salášky, Salášky, Ramižná, Úplaz, Kráĺovastudňa a končíte znovu u Hotelu Kráĺovastudňa.
Kráĺovastudňa je přírodní památkou významnou svým pramenem. Zajímavým místem výletu je také Krížna. Představuje vysoký masív, který je významným vrcholem v jižní části hlavního hřebene Velké Fatry.
Salašky jsou částí obce Turecká. Tato malá obec je proslulá tím, že se tu každoročně koná Mistrovství světa v jedení brynzových halušek.

Naučný chodník Velká Fatra

Oblíbenou turistickou cestu představuje také Naučný chodník Velká Fatra. Cesta vám zabere cca 5 hodin. Je dlouhá 14 km a řadíme ji mezi středně náročné turistické cesty.
Trasa začíná v Turecké, což je centrum turistického ruchu, i když spíše v zimním období. Během cesty minete tyto lokality: Salášky, Pod Líškou, Rozcestí před Krížnou, Krížna, Frčkov, Ostredok, Koniarky, Kýšky, Rozcestí před Ploskou, Ploská, Rozcestí a Chata pod Borišovom.
Nejdříve půjdete po žluté trase až k začátku Naučné stezky Velká Fatra (Pod Líškou), která končí u Chaty pod Borišovom. Užijete si tu pěkné přírody. Na trase je devět zastávek, které vás seznámí s reliéfem na horninách chočského a krížňaského příkrovu.


Diskuse (12 komentářů)

Pavel, (18. 04. 2013 05:12) Reagovat
My už se tam s partnerkou chystáme několik let a pořád nám to nevyšlo. Přitom je tam nádherná příroda. Ono záleží na tom, co chcete, jestli máte ráda pěší turistiku, nebo chcete něco jiného...
Leňa, (25. 04. 2013 06:40) Reagovat
My s partnerem upřednostňujeme spíše pasivní odpočinek a wellness a pokud vím, tak zrovna na Slovensku jsou různé lázně, které nabízejí širokou nabídku wellness aktivit. Akorát nevíme, kam konkrétně bysme měli jet. V nabídce se nevyznáme.
Robert, (18. 06. 2013 08:27) Reagovat
Příští týden jedeme na Slovensko kousek od Donoval. Už se těším, strašně dlouhou jsem nedělal vysokohorskou turistiku. Doufám, že nám vyjde počasí a nebude ani zima ani horko.
Jitka, (24. 06. 2013 07:43) Reagovat
Já bych se také letos ráda dostala někam na hory. Ještě nevím kam, ale pravděpodobně také Slovensko. doufám, že se to vydaří a pořádně si protáhnu nožky.:)
Ágnes, (08. 07. 2013 03:36) Reagovat
My se letos v srpnu také chystáme na nějakou pěší turistiku na Slovensko, ale ještě přesně nevíme, kam se vydáme. Mohli byste nám něco doporučit. I ty Donovaly zvažujete. Doporučili byste ji čtyřčlenné rodině s dvěma školáky? Díky.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2023 © Donovaly