Úvod Památky v Donovalech

Památky v Donovalech

Máte rádi historické památky? Chcete vědět, jaké si můžete prohlédnout v obci Donovalech a jejím okolí? Pojďme si ty nejvýznamnější přiblížit:

Památník Josefa Dekret Matějova

Jde o zajímavou památku, kterou najdete na úpatí v Dolním Jelenci při Starých Horách. Poprvé byl památník odhalený v roce 1913. Později byl upraven a znovu otevřený v roce 2002.

Josef Dekret Matějov představuje slovenského lesníka, který zavedl na středním Slovensku v těžbě dřeva používání pil namísto seker. Byl průkopníkem v obnově lesů. Díky němu docházelo k novému zalesňování.

Kaliště

Jde o národní kulturní památku, kterou najdete na úpatí jižních svahů Nízkých Tater. Nachází se jen několik kilometrů od Donoval. Výlet sem bude zajímavý. Čekají tu na vás působivé zbořené a vypálené domy, hřbitov, doky s kaplí a zbořený strom nad hrobem partyzánů. Tato památka připomíná tragédii, která se odehrála roku 1945.

Vodní žlab

Představuje další kulturní památku. Najdete ji v údolí Rakytovo v Dolním Harmanci.

Délka žlabu dosahuje 2450 metrů. Je tvořený ze smrků a jedle. Jiné než přírodní materiály tu nenajdete.

Nejde o starou památku. Vodní žlab byl zkonstruovaný roku 2006. Tato památka má ukazovat na dovednost lesnických předků.

Španodolinský báňský vodovod

Španodolinský báňský vodovod vznikl po etapách a byl funkční od počátku 16. století. Čerpal vodu v osadě Bully a od 18. století byl prodloužen k vodním zdrojům nacházejících se na svazích masivu Prašivá.


Diskuse (4 komentáře)

Dana, (05. 03. 2012 11:16) Reagovat
Dá se pojmout dovolená v Donvalech jako letní, nebo je to vyloženě jen na zimní dovolenou. Přemýšlíme, kam letos na aktivní dovolenou a chceme někam na slovenské hory.
Lída, (16. 04. 2012 08:45) Reagovat
Tak jestli chcete letní dovolenou aktivní, tak v tom budou Donovaly dobré na túry a určitě by se tam našlo i nějaké pěkné rekreační středisko.
Nikola, (23. 04. 2012 08:50) Reagovat
Historické památky Donoval mi zajímavé nepřijdou, ale jinak se to jeví jako příjemné místo za poměrně přijatelný peníz. Přemýšlím také o Donovalech jako o cíli letní dovolené.
Olda, (28. 05. 2012 08:34) Reagovat
Tak několik zajímavých památek tam je taky, ale je fakt, že příroda vede. Je to nádhernej kraj.
Nový příspěvek
Copyright 2006–2024 © Donovaly